دکتر نرگس ظهرابی
Contact me
My Profile
Blog Author(s) دکتر نرگس ظهرابی
Previous Months Home Archive آذر ۸٩ آبان ۸٩ تیر ۸٩ اردیبهشت ۸٩ بهمن ۸۸ آذر ۸۸ آبان ۸۸ خرداد ۸۸ دی ۸٧ آبان ۸٧ خرداد ۸٧ دی ۸٦ اردیبهشت ۸٦ اردیبهشت ۸٥ اسفند ۸٤ امرداد ۸٤ بهمن ۸۳ امرداد ۸۳ دی ۸٢ خرداد ۸٢ دی ۸۱ آبان ۸۱ تیر ۸۱ دی ۸٠ شهریور ۸٠ تیر ۸٠ خرداد ۸٠ اردیبهشت ۸٠ فروردین ۸٠ اسفند ٧٩ بهمن ٧٩ دی ٧٩ More ...
      دکتر نرگس ظهرابی متخصص زنان و زایمان ()
خلاص شدن از حالت تهوع هنگام بارداری by: دکتر نرگس ظهرابی

بیمار این هفته مطب سیب خانمی 32 ساله است که برای اولین بار باردار شده و هم‌اکنون در ماه دوم بارداری به سر می‌برد و از استفراغ‌های شدید بخصوص در اوایل صبح شکایت دارد

بیمار این هفته مطب سیب خانمی 32 ساله است که برای اولین بار باردار شده و هم‌اکنون در ماه دوم بارداری به سر می‌برد و از استفراغ‌های شدید بخصوص در اوایل صبح شکایت دارد و این چندمین بار است که آنچنان حال عمومی وی به هم می‌ریزد که مجبور است در بیمارستان بستری شود.

سوالاتی که پزشک از بیمار می‌پرسد
آیا قبلا سابقه‌ای از زخم معده یا مشکلات معده داشته‌اید؟
در رژیم غذایی‌تان چه نکاتی را رعایت می‌کنید؟
این حالات، هر روز و تا چه ساعاتی طول می‌کشد؟
در سونوگرافی‌ها نکته پاتولوژیک ندارید؟

پزشک از تشخیص بیماری می‌گوید
هایپرمسیس گراویداروم در حاملگی مجموعه حالاتی است که مهم‌ترین علامت آن تهوع و استفراغ‌های شدید و آزاردهنده‌ای است که معمولا صبح‌ها در ماه‌های اول حاملگی رخ می‌دهد و قدری با «ویار» حاملگی متفاوت است. در ویار حاملگی تهوع و استفراغ‌ها اندک و تنها در حد یک اوغ‌زدن ساده است اما در HM اینقدر حالات بیمار شدید و پرسروصداست که بیمار را روانه بیمارستان می‌کند. خانم‌های باردار باید متوجه باشند که در اغلب موارد این داستان چندان نگران‌کننده نیست و با رعایت پاره‌ای نکات براحتی در همان ماه‌های نخستین بارداری قابل کنترل است اما همیشه متخصصان توصیه می‌کنند که در صورت بروز این حالات می‌بایست به دقت زیرنظر متخصص زنان خود مجددا بررسی شود، چرا که در برخی شرایط HM نشانه‌ای است از حاملگی مولار یا همان مول که در آن جنینی در کار نیست و تنها توده‌ای تروفوبلاستیک ناشی از یک لقاح غیرطبیعی وجود دارد که علائم حاملگی را تقلید می‌کند و می‌بایست در اولین فرصت پس از تشخیص با عمل جراحی خارج شود چرا که جان خانم در معرض خطر است.

در هر حال HM را می‌توان با رعایت برخی نکات براحتی کنترل و درمان کرد از جمله:
صبح‌ها با بیدار شدن از خواب از استشمام بوی نامطبوع سرویس بهداشتی پرهیز کنید به عنوان مثال شستشوی صورت را در محیطی دیگر با بوی مطبوع همچون حمام انجام دهید.
بلافاصله مقداری بیسکویت خشک سبوس‌دار آن هم بدون هر گونه نوشیدنی میل کنید.
از پخت و پز غذاهای بودار جدا پرهیز کنید.
هر گونه ادویه اعم از فلفل، دارچین، پودر کاری و... باید از رژیم غذایی‌تان به طور کامل حذف شود.
از خوردن غذاهای چرب، ترش و شور پرهیز کنید.
فست‌فودها باید از برنامه غذایی حذف شوند.
شب‌ها هنگام خواب سر حداقل زاویه 30 تا 40 درجه داشته باشد تا از ریفلاکس جلوگیری شود.

 

  Comments ()
Recent Posts تخمدان (Ovary) حرکت جنین ارتباط کاهش وزن شدید و بروز نازائی در زنان و دختران سندرم پیش از قاعدگی زنان در سنین خاص باید اسیدفولیک بیشتری مصرف کنند لزوم توجه به کاهش وزن در زنان یائسه زنان چاق در زمان زایمان بیشتر در معرض خطر قرار دارند جدیدترین نتایج تحقیقات دانشمندان در مورد مصرف قرصهای ضدبارداری سرد مزاجی بانوان علل سرد مزاجی جنسی زنان.
My Tags  
My Friends   باشگاه مدیران و متخصصان My Pardis