دکتر نرگس ظهرابی
Contact me
My Profile
Blog Author(s) دکتر نرگس ظهرابی
Previous Months Home Archive آذر ۸٩ آبان ۸٩ تیر ۸٩ اردیبهشت ۸٩ بهمن ۸۸ آذر ۸۸ آبان ۸۸ خرداد ۸۸ دی ۸٧ آبان ۸٧ خرداد ۸٧ دی ۸٦ اردیبهشت ۸٦ اردیبهشت ۸٥ اسفند ۸٤ امرداد ۸٤ بهمن ۸۳ امرداد ۸۳ دی ۸٢ خرداد ۸٢ دی ۸۱ آبان ۸۱ تیر ۸۱ دی ۸٠ شهریور ۸٠ تیر ۸٠ خرداد ۸٠ اردیبهشت ۸٠ فروردین ۸٠ اسفند ٧٩ بهمن ٧٩ دی ٧٩ More ...
      دکتر نرگس ظهرابی متخصص زنان و زایمان ()
حرکت جنین by: دکتر نرگس ظهرابی
مادران باردار از هفته شانزدهم به بعد حرکت کودک خود را احساس می کنند
هفته شانزدهم بارداری زودترین هنگامی است که یک زن باردار می تواند از حرکت کودک خود آگاه شود.در اوایل هفته شانزدهم، حرکت گاهی به صورت حرکات موجی در داخل شکم و تکانهای بسیار خفیف است. اما بعد از مدتی، حرکتهای جنین کاملا واضح شده و مادر احساس می کند که کودک او به شکم ضربه وارد می کند.

حرکت جنین را از زمان یاد شده به بعد شرط بارداری سالم است و اگر مادری متوجه شود که کودک او هرگز حرکتی نمی کند باید حتما به یک متخصص مراجعه کند و از سلامت جنین خود مطمئن شود.با وجود اینکه حرکت کودک در کلیه بارداری های سالم دیده می شود اما نوزادان مختلف از نظر میزان و شدت حرکت با هم متفاوتند و تنها یک پزشک متخصص می تواند به مادر اطمینان کافی را از نظر کم بودن یا زیاد بودن تکانهای جنین بدهد.
شمارش حرکات جنین در زمان های حول وحوش زایمان

یکی از شاخص های سلامت جنین از مدتها قبل احساس حرکات طبیعی جنین توسط مادر بوده است. به عکس , عدم احساس حرکات جنین برای طولانی مدت ممکن است نشانگر مرگ جنین باشد. در مطالعات حیوانی ثابت شده که در پاسخ به هیپوکسی( کم بودن اکسیژن ) , حرکات جنین کاملا قطع می شود. هر چند مطالعات کنترل در این زمینه در انسانها در دست نیست , معهذا هر گونه کاهش در تعداد یا شدت حرکات جنینی باید ظن به در خطر قرار گرفتن آن را در ذهن بیدار کرده و نیازمند ارزیابی بیشتری باشد.

بسیاری از پزشکان , شمارش روتین حرکات جنین را به خصوص در بیماران پر خطر توصیه می کند. یک روش متداول , شمارش روزانه حرکات جنین برای یک ساعت است ,10 حرکت در عرض 1 ساعت اطمینان بخش است. اگر تعداد حرکات کمتر از این تعداد باشد , شمارش برای یک ساعت دیگر ادامه می یابد. کمتر از 10 حرکت در 2 ساعت نیاز به تماس بیمار با پزشک جهت ارزیابی بیشتر دارد. یک روش دیگر 3-2 بار شمارش حرکات در روز , هر بار به مدت نیم ساعت است. در این روش تعداد کمتر از 4 حرکت قوی در طی نیم ساعت احتیاج به ارزیابی بیشتری دارد.

هر چند مطالعات کنترل شده در بیماران کم خطر سود قابل ملاحظه در مورد شمارش حرکات جنین در ویزیت های روتین بارداری را به اثبات نرسانده , در یک مطالعه ثابت شده که این کار باعث کاهش میزان مرگ جنین و افزایش مداخلات درمانی به علت دیسترس جنین شده است شمارش حرکات جنین یک روش ارزان بوده و بیمار را نیز در مراقبت های درمانی خویش درگیر می کند و یک فاکتور ارزشمند در پر خطر بودن بیمار است. بعضی از مانیتور ها مجهز به سیستم داپلر جهت ردیابی حرکات جنین هستند. این تکنولوژی می تواند به پزشک در تشخیص ضربان قلب پایه جنین کمک کند.
تکان خوردن جنین در رحم (لگد زدن)

هر چند جنین از هفته هفتم یا هشتم شروع به تکان خوردن می کند و در سونوگرافی می توان این مسئله را مشاهده کرد ولی تکان خوردن جنین در داخل رحم معمولاً قبل از هفته های ۱۶ تا ۲۲ احساس نمی شود.

● تکان خوردن جنین در داخل رحم از چه زمانی شروع می شود؟
هر چند جنین از هفته هفتم یا هشتم شروع به تکان خوردن می کند و در سونوگرافی می توان این مسئله را مشاهده کرد ولی تکان خوردن جنین در داخل رحم معمولاً قبل از هفته های ۱۶ تا ۲۲ احساس نمی شود. مادرانی که قبلاً حامله بوده اند زودتر از مادران شکم اول این تکان های کوچک را که اصطلاحاً "لگد زدن" خوانده می شوند حس می کنند. وضعیت فیزیکی هم در احساس کردن این تکان ها نقش دارد؛ زنان لاغر تکان ها را راحت تر از زنان چاق حس می کنند.
● تکان ها چه حسی دارند؟
زنان حامله حس خود از تکان خوردن جنین را به این صورت توصیف کرده اند: حس ترکیدن پاپ کورن، شنا کردن ماهی در شکم، و یا پر زدن پروانه. احتمال دارد که در اولین تکان ها مادر خیال کند که این احساس ناشی از حابجایی گاز های روده و یا ناشی از گرسنگی است ولی با زیاد شدن تکان ها مادر بهتر می تواند تفاوت را تشخیص دهد. در صورتیکه مادر آرام در جایی بنشیند یا دراز بکشد بهتر می تواند تکان ها را حس کند.
● تکان ها چند وقت یک بار احساس می شوند؟
در ابتدا تعداد تکان ها کم و فاصله آنها زیاد است و ممکن است در حد چند تکان در روز باشد. در واقع جنین مرتب تکان خورده و ضربه می زند ولی بیشتر ضربه ها قدرت کافی برای حس شدن توسط مادر را ندارند. ولی در سه ماهه دوم ضربات شدید تر و بیشتر می شوند. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که الگوی تکان خوردن همه جنین ها یکسان نیست بنابراین تجارب مادران در این زمینه ممکن است متفاوت باشد. تا زمانیکه حرکات جنین یک الگوی ثابت داشته و چندان تغییر نکند می توان گفت که مشکلی وجود ندارد.
● آیا کنترل مرتب ضربه زدن جنین لازم است؟
تا زمانیکه ضربه زدن جنین بطور منظم اتفاق می افتد باید به آن توجه کرد. به محض اینکه مادر متوجه کاهش حرکات جنین شد باید به پزشک خود اطلاع دهد. کاهش حرکات جنین ممکن است نشانه بروز مشکل باشد و ممکن است برای اطمینان از سلامت جنین نیاز به انجام non-stress test و بیوفیزیکال پروفایل باشد. در سه ماهه سوم بعضی پزشکان توصیه می کنند که مادر هر روز تعداد ضربه زدن های جنین را بشمارد. برای شمارش تعداد ضربه زدن ها چندین راه وجود دارد که می توان آنها را از پزشک معالج پرسید.
یکی از روش های رایج به این شکل است: زمانی از روز را که جنین فعال است انتخاب کنید. (بهتر است که شمارش روزانه در زمان مشخصی از هر روز انجام شود.) آرام بنشینید و یا به پلو دراز بکشید. مدت زمانی را که طول می کشد تا ۱۰ ضربه مجزا را احساس کنید اندازه بگیرید. (ضربه، تکان ناگهانی، و حرکت تمام بدن جنین همگی محاسبه می شوند.) در صورتیکه در عرض ۲ ساعت حداقل ۱۰ تکان را حس نکردید بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.
وضیعت حرکات جنین در رحم مادر یکی از شاخص های سلامت جنین در دوران حاملگی است. در این مقاله اطلاعاتی راجع به این موضوع و نکاتی که باید زنان حامله به آنها توجه داشته باشند آمده است.
حرکات جنین در رحم نشانه‌ای از سلامت جنین است، برای همین است که زنان باردار باید لگدزدن و فعالیت جنین را مورد توجه قرار دهند. این نکات را در مورد حرکات جنین در رحم در نظر داشته باشید:
شما می توانید شمردن لگدها را در حدود 28 هفتگی بارداری آغاز کنید، و این نظارت را در سراسر بقیه بارداری‌تان ادامه دهید. تعداد و مدت لگدهای جنین را بشمارید.
اگر متوحه کاهشی در فعالیت جنین شدید، باید به فوریت به دکترتان خبر دهید.
به طور متوسط جنین حدود 10 بار در یک دوره دوساعته حرکت خواهد کرد. این حرکات ممکن است شامل لگدزدن، چرخیدن و پیچ و تاب خوردن باشد.
  Comments ()
Recent Posts تخمدان (Ovary) حرکت جنین ارتباط کاهش وزن شدید و بروز نازائی در زنان و دختران سندرم پیش از قاعدگی زنان در سنین خاص باید اسیدفولیک بیشتری مصرف کنند لزوم توجه به کاهش وزن در زنان یائسه زنان چاق در زمان زایمان بیشتر در معرض خطر قرار دارند جدیدترین نتایج تحقیقات دانشمندان در مورد مصرف قرصهای ضدبارداری سرد مزاجی بانوان علل سرد مزاجی جنسی زنان.
My Tags  
My Friends   باشگاه مدیران و متخصصان My Pardis